Yunanistan’da sıcaklık rekoru

Yunanistan Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, 28-31 Mart tarihleri arasında, ülkenin çeşitli bölgelerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin oldukça üzerine çıktı.

Mart ayında daha önce kaydedilen en yüksek sıcaklıklar dikkate alındığında, sıcaklıkların 30 derece civarına ulaşarak rekor seviyelere ulaştığı görüldü.

En yüksek sıcaklık, 31 Mart’ta Livadia şehrinde 29,8 derece olarak kaydedildi.

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasıyla birlikte taşınan Afrika tozu da, ülkenin birçok bölgesinde etkili oldu.

Uzmanlar, Afrika’dan gelen sıcak havanın, ertesi gün de rekor sıcaklıklara yol açabileceğini ve sıcaklıkların 30-31 derece aralıklarına ulaşabileceğini öngörüyorlar.

Yunanistan Meteoroloji Dairesi tarafından yayınlanan bir analizde, 2023-2024 kış mevsiminin, şimdiye kadar kaydedilmiş en sıcak kış olduğu bildirildi.

Aralık 2023, Ocak ve Şubat 2024 aylarında, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve Yunanistan’ın kış sıcaklığının 1960’tan bu yana 1,8 derece artarak 11 derecenin üzerine çıktığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Yunanistan’daki uzmanlar, Afrika’dan gelen çöl tozunun toksik ve sağlık için zararlı olduğu konusunda uyarılarda bulundular.

Yunanistan Göğüs Hastalıkları Birliği tarafından yapılan bir açıklamada, Afrika’dan gelen çöl tozunun, polen, bakteri ve mantarlarla birleşerek, özellikle solunum sistemi başta olmak üzere insan sağlığı için toksik ve zararlı bir karışım içeren küçük parçacıkları içerdiği ifade edildi.

Özellikle solunum sorunları olan kişilerin dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x